بشر از یک استوانه‌ی مدرج، با کف صاف تشکیل شده است. اکثر آن‌ها دارای شکافی در قسمت بالا هستند که برای ریختن مایعات بکار می‌رود. این ظروف دارای دهانه‌ای گشاد می‌باشد که باعث استفاده آسان از آن برای منظورهای گوناگون شده است اما  مایعات را به مدت طولانی نباید در بشر نگهداری کرد، زیرا به دلیل دهانه گشاد زود تبخیر می‌شود.

بشر ظرفی است که برای بسیاری از کاربردهای آزمایشگاهی از جمله شیمی، فیزیک، زیست شناسی و داروسازی استفاده می شود. این ظروف احتمالاً پرمصرف‌ترین ظروف شیشه‌ای در آزمایشگاه هستند که برای هم زدن، آماده‌سازی محلول‌ها و مخلوط‌ها، حرارت دادن، تیتراسیون و غیره استفاده می‌شوند . به طور کلی بشر از شیشه (اغلب پیرکس) ، پلاستیک نشکن و یا فلزی ساخته شده است.

برای نگهداری مواد شیمیایی مانند (اسیدها ، کتون‌ها، اکسیدان‌های قوی) یا برای تحمل دما تا 250 درجه سانتی‌گراد، می‌توانید از بشر استفاده کنید. این ظروف معمولاً بر حسب میلی‌لیتر درجه‌بندی می‌شوند تا تقریباً حجم محتویات [مایع، خمیری یا جامد (پودر، گرانول‌ها و غیره)] را نشان دهند. بشرها در اندازه‌های مختلف از 10 میلی لیتر تا 10000 میلی لیتر موجود هستند. این ظروف نباید برای اندازه گیری حجم با دقت استفاده شوند و بسته به حجم مورد اندازه گیری و دقت مورد نیاز، از استوانه مدرج، پیپت، یا بورت برای این منظور استفاده می‌شود.